Як обрати якісну натуральну косметику

Популярність «натуральності» спричинила появу косметики, яка називає себе натуральною, проте не є такою. Багато виробників стали додавати у склади своїх продуктів кілька натуральних інгредієнтів і радо називати їх повністю натуральними, вдало «пакуючи» це за допомогою рекламних слоганів. Проте є стандарти, введені ЄС з 2010 року, яким має відповідати косметика, що позиціонує себе як натуральну.

Базові ознаки косметики з позначкою натуральної:

  • містить 95% інгредієнтів природного походження, може містити до 5% синтетичних інгредієнтів;
  • не тестується на тваринах;
  • використовує тару, яка підлягає подальшій переробці (скло, алюміній, пластик з позначками PP, PET тощо);
  • не містить нанокомпонентів і ГМО продуктів.

Ми розкажемо, на що треба звертати увагу, щоб купити якісну натуральну косметику:

Склад

Складність полягає в тому, що для того, щоб розібратись, чи дійсно склад продукту натуральний, треба детально його вивчити. Поради на кшталт «якщо ви бачите у складі назви інгредієнтів, які закінчуються на -ат, -ол, -ен, -ан, скоріше за все, засіб не буде корисним» не зовсім відповідають дійсності. Адже, наприклад, INCI* вітаміну Е — Tocopherol, пантенолу — D-panthenol, м'якого піноутворювача з кокосової олії — Polisorbate 20, натрієвої солі бензойної кислоти (безпечний консервант) — Sodium Benzoate тощо. Як бачиш, тут є закінчення і -ат, і -ол, але це абсолютно безпечні складники, хоча з першого погляду такі «страшні» назви можуть відлякувати.

* INCI (International Nomenclature of Cosmetic Ingredients) — міжнародна назва косметичного інгредієнта.

Отже, просто подивитись на закінчення чи частину складника — недостатньо, треба вміти «читати» склад. Якщо ти ще не знаєшся на назвах інгредієнтів, їх можна відшукати в інтернеті за тою самою INCI та прочитати, що це за інгредієнт, наскільки він безпечний і дозволений для використання у натуральній косметиці. Бажано відшукати кілька ресурсів — на жаль, часто інформація може бути недостовірною. Також зверни увагу, що натуральні компоненти можуть викликати алергічну реакцію, тому, незважаючи на свою цілковиту натуральність, можуть відноситись до «допустимих» (а не «безпечних») інгредієнтів. Не варто боятися цього, але варто бути обережними — перед використанням натуральної косметики завжди бажано перевіряти її на індивідуальну непереносимість. Натуральне не означає гіпоалергенне! 

Якщо в тебе виникають питання щодо певних інгредієнтів у складі засобів Dushka, ти завжди можеш звернутися до нас у офіційних соц.мережах або в Telegram — і ми надамо тобі відповідь від нашого технолога.

Шкідливі речовини у складі косметики можуть бути різними, ми вирішили вказати найбільш часті, які ти можеш зустріти та зрозуміти, що цей продукт не є натуральним:

  • Продукти нафтопереробки: Mineral oil, Vaseline oil, Paraffin — утворюють на поверхні шкіри щільну плівку, не дозволяють їй «дихати».
  • Парабени: Ethylparaben, Butylparaben, Propylparaben, Methylparaben та інші -paraben — накопичуються в організмі, порушують гормональний фон, можуть викликати рак. 
  • Поверхнево-активні речовини SLS і SLES — лаурил і лаурет сульфат натрію — сушать шкіру, можуть викликати алергію, почервоніння.
  •  У сонцезахисних засобах — хімічні фільтри старого покоління: Benzophenone-3 (Oxybenzone), Benzophenone-4, PABA, Butyl Methoxydibenzoylmethane (Аvobenzone), Octocrylene — можуть сприяти появі раку шкіри, негативно впливати на гормональний фон, викликати алергію.

Консерванти в натуральній косметиці

Можна почути думку, що натуральна косметика не має містити консервантів. Це не так або не зовсім так. Існує дуже обмежена кількість косметичних продуктів, які не потребують додавання консерванту. До них відносяться: різноманітні олії (гідрофільні олії, для нігтів, для засмаги, для тіла), тверді шампуні, мило, зварене з нуля (виготовлене методом омилення рослинних олій), ензимні пудри, мінеральна косметика, альгінатні маски, бальзами для губ тощо. Тож якщо ти бачиш консервант у цих продуктах, знай — ти можеш знайти такий самий без консерванта, наприклад, у Dushka 🙂

Інші натуральні продукти потребують додавання консерванту, аби не бути зіпсованими вже через кілька днів. Він запобігає розвитку патогенної мікрофлори, появі плісняви, грибків, забезпечує вказані терміни зберігання продукту, його текстуру та колір. Але важливо, щоб консервант*, який використовується у натуральній косметиці, був екологічним, «зеленим», затвердженим міжнародними стандартами. 

* У косметиці Dushka ми використовуємо «зелені» консерванти, схвалені Ecocert. Це, наприклад, Рotassium Sorbate — калієва сіль сорбінової кислоти, безпечний консервант, який додається до дитячої косметики. Або Sorbitan Caprylate (and) Propanediol (and) Benzoic Acid (Ніпагард SCE) — трьохкомпонентний консервант, складники якого мають рослинне походження.

Термін придатності

Можна зустріти помилкове твердження, що натуральна косметика завжди має малий термін придатності — до 6, максимум 12 місяців. Сказати, що косметика, яка має термін придатності більше 12 місяців, – не натуральна, буде обманом. Адже термін придатності продукту залежить від багатьох факторів: інгредієнтів у складі, тари, використаного консерванту, технології виробництва. Так, наприклад, мінеральна косметика може мати термін придатності до 24 місяців за рахунок того, що в її складі немає інгредієнтів, які сприяють розмноженню бактерій. Ще один приклад: косметика в тарі, яка не потребує відкриття та безпосереднього контакту з руками, буде зберігатися набагато довше, ніж та, що передбачає цей контакт. 

На термін придатності можна звертати увагу при виборі якісної натуральної косметики, проте вирішальним і першочерговим показником натуральності засобу завжди буде його склад.

Вау-ефект

Натуральна косметика має накопичувальний, довгостроковий ефект, вона ефективно діє завдяки активним природним інгредієнтам у складі, проте їй на це потрібен час. Зазвичай вона не має того «вау-ефекту», який дають продукти із синтетичними складниками: зморшки не розгладжуються моментально, тьмяне волосся не стає блискучим і гладким вже після першого миття голови, не з'являється раптом об'єм. Щоб отримати результат треба трішки почекати — доки вимиється шкідливий шар силікону на волоссі та почнуть діяти природні активи, доки шкіра відновиться, вирівняється колір і рельєф обличчя тощо. 

Натуральна косметика за постійного використання дарує довгострокову природну красу та здоров'я волоссю та шкірі, а не оманливий штучний «вау-ефект», який згодом почне тьмяніти.

Зовнішні ознаки

Натуральна косметика зазвичай має спокійні кольори, але це не означає, що вона не може бути «кольоровою». Насичені кольори можна отримати завдяки натуральним компонентам (наприклад, обліпихова олія надає продукту насичений жовтий колір) або барвникам, що використовуються у харчовій промисловості. Те ж саме стосується аромату. Натуральна косметика може містити парфумерні композиції*, але в дозволених концентраціях. Аромат може бути отриманий за допомогою природних компонентів — ефірні олії зазвичай надають засобам доволі насиченого аромату, незважаючи на те, що це повністю натуральний «ароматизатор».

* За виробництва косметики Dushka парфумерні композиції використовуються в дозволених концентраціях, а для дитячої серії, окрім цього, обираються композиції без алергенів. Асортимент Dushka завжди надає вибір: можна вибрати засоби взагалі без барвників і ароматизаторів або за бажанням обрати собі «кольоровий» варіант засобу, наприклад, у категорії гелей для душу чи скрабів для тіла.

До зовнішніх ознак також можна віднести здатність засобу пінитися. Натуральна косметика не піниться так сильно, як продукти з синтетичними інгредієнтами, адже за її виробництва використовуються м'які піноутворювачі природного походження. Це не означає, що натуральний шампунь для волосся, мило або гель для душу зовсім не піняться, просто кількість піни буде меншою, ніж у аналогічного синтетичного продукту.

Ціна

Якісна косметика, виготовлена з натуральних інгредієнтів, не може бути занадто дешевою. Зазвичай це середній/високий ціновий сегмент, адже натуральні компоненти мають високу ціну. Також на вартість продукту впливає концентрація активних речовин, обсяги виробництва, тара, види виробництва (ручна робота чи за допомогою обладнання) тощо.

Загальні поради щодо вибору та використання натуральної косметики:

  1. Підбирай засоби залежно від своїх особистих потреб (особливостей шкіри та волосся), відповідно до типу шкіри та віку, для якого призначений той чи інший засіб.
  2. Тестуй натуральну косметику перед використанням, адже натуральні компоненти можуть бути причиною індивідуальної непереносимості. Ще раз наголошуємо на тому, що натуральна косметика не означає гіпоалергенна.
  3. Уважно читай умови зберігання продукту та дотримуйся їх. Якщо у приміщенні температура вище 25 градусів, краще зберігати натуральні засоби в холодильнику.
  4. Не використовуй косметику, термін придатності якої вже вийшов.
  5. Намагайся обирати засоби одного виробника та однієї лінійки, зазвичай компоненти різних засобів однієї лінійки доповнюють одне одного та підвищують ефективність використання.

Справжня натуральна косметика безпечна, корисна та дієва. Уважно читай склад продукту, підбирай його під особисті потреби та дотримуйся правил використання — і твої шкіра та волосся будуть вдячні за натуральну турботу та догляд.

Є питання? Пиши в коментарях — і ми з радістю відповімо на них.